Bezpieczeństwo podczas pracy

CBDGP zajmuje się nie tylko sprawdzaniem czy maszyny w kopalniach są w należytym stanie technicznym. To byłoby za łatwe zadanie i mogłoby to robić znacznie więcej firm niż teraz. Problem polega jednak na czymś innym. Jeśli w wielu kopalniach dochodzi do błędów z winy człowieka to trzeba im to jakoś uświadomić. To jest trudniejsze niż badanie maszyn. Człowiek jest uparty, a im więcej pracuje tym bardziej mu się wydaje, że wszystko wie.

To, dlatego tak wiele osób w górnictwie ginie. Ktoś wyłączy urządzenie badające poziom metanu albo je czymś zakryje i akurat tego dnia dochodzi do tragedii. Szuka się wszędzie winnych, a to człowiek, pracownik coś zepsuł. Niestety taka jest smutna prawda i trzeba mieć tego świadomość.

Ludziom trzeba systematycznie uświadamiać, jakie są zagrożenia pod ziemią i czego nie robić żeby tych zagrożeń nie zwiększać. Na pewno część osób wyjdzie z takich spotkań mądrzejsza, ale nie do wszystkich to trafi.

Tylko kopalnie?

Centrum zajmuje się nie tylko kopalniami, ale również wyciągami narciarskimi czy kolejkami linowymi. Badają również osie w lokomotywach czy wagonach. Wszędzie tam gdzie może dojść z przeciążenia materiału do tragedii robione są specjalistyczne badania.

1

Gdyby nie one wypadków byłoby znacznie więcej niż teraz, dlatego trzeba dziękować takim doświadczonym osobom, że zajmują się taką profesją. Z tak rzetelnymi rzeczoznawcami można się czuć o wiele bezpieczniej. Cieszmy się, że my tego nie widzimy, a oni wszystko dokładnie i powoli sprawdzają.

Art. pochodzi z: badania niszczące